Nisi sam/a, tukaj smo zate
Če imaš težave v šoli, odnosih ali doma sta zate na voljo spletni svetovalnici, kjer lahko prejmeš nasvet ali pa pobrskaš po vsebinah, ki te zanimajo.
Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov Posavje
Omogoča lokalno dostopnost, zgodnjo in strokovno ter multidisciplinarno obravnavo otrok in mladostnikov s težavami v duševnem zdravju ter njihovih staršev, ki potrebujejo podporo ali pomoč pri reševanju stisk ali ohranjanju duševnega zdravja.
Najdete nas na novi lokaciji na naslovu Trg svobode 6, 8290 Sevnica (vstop v Novo ljubljansko banko, prvo nadstropje – desno po stopnišču).
Hvala za razumevanje,
CDZOM Posavje
Izobraževanja in preventiva
NEVERJETNA LETA - Trening starševstva za starše otrok starih od 3 do 8 let.
Program je namenjen staršem (predšolskih) otrok od približno 3. do 8. leta starosti, ki se srečujejo s težavnim vedenjem svojih otrok.
Program na enostaven, razumljiv in prijazen način staršem predstavljajo veščine pozitivnega starševstva, kar vzpodbuja otrokov kognitivni, socialni in čustveni razvoj, izboljšuje učne dosežke ter omogoča varnejše in bolj zdravo odraščanje. Pozitivno starševstvo krepi vez med otrokom in starši, deluje zaščitno in izboljša že nastalo težavno vedenje otrok.
V programu starševstva se starši srečujejo v skupini z dvema usposobljenima moderatorjema. V skupini imajo priložnost, da v prijetnem, sodelovalnem vzdušju razvijajo nove strategije za uravnavanje vedenja svojih otrok. Delo v skupini vključuje postavljanje individualnih ciljev, igre vlog, samorefleksijo, povratne informacije s strani moderatorjev in domače aktivnosti. Moderatorja predvajata učne posnetke, ki spodbujajo razpravo v skupini, izmenjavo idej in reševanje problemov. Starši na vsakem srečanju dobijo povzetek obravnavane teme, navodila za aktivnosti, ki jih vadijo doma z otrokom ter kratke zapiske z najpomembnejšimi točkami.
Programi starševstva potekajo v skupini 8-12 staršev enkrat tedensko po dve uri, 14-18 srečanj in so za starše brezplačni.
Prijavite se na spletni strani:
https://neverjetna-leta.si/programi/program-za-starse-predsolskih-otrok-starih-3-8-let/
Kam po pomoč v nujnih situacijah?
Nujna je vsaka situacija, v kateri menimo, da je otrokovo zdravje ali življenje neposredno ogroženo. V primerih čustvenega ali telesnega nasilja, sumov na slabo ravnanje z otrokom ali izpostavljenost hudim stresnim dogodkom, v primeru prisotnosti samomorilnih mislih, samopoškodbenih namenov ali dejanj ali v primerih resnih groženj drugim – ukrepajmo takoj. Poiščimo pomoč pri izbranem zdravniku, v regionalnem Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov oziroma njegovih podpornih ambulantah, izven delovnega časa pa v dežurni pedopsihiatrični službi na varovanem oddelku za otroke in mladostnike Univerzitetne psihiatrične klinike (Zaloška 29, Ljubljana).
Podporne ambulante regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov – za urgentne napotitve:
Ljubljana:
- za otroke do 15. leta na Pediatrični kliniki, UKC Ljubljana, Grablovičeva 44a, (Telefon: 01/ 5874 922), ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30;
- za mladostnike do 19. leta na Univerzitetni psihiatrični kliniki, Zaloška 29, ob delovnih dneh od 8:00 do 14:30 (Telefon: 01/ 5874 942)
Maribor: - za otroke in mladostnike na Kliniki za pediatrijo, UKC Maribor, Ljubljanska ulica 5, Maribor (Telefon: 02 / 321-21-10), ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30.
Pomembne povezave
Datoteke
Delujemo v Posavju:
- Radeče
- Sevnica
- Krško
- Kostanjevica na Krki
- Brežice
Ordinacijski čas
- Ponedeljek - četrtek: 7 – 20
- Petek: 7 - 15
Odmor za malico od 10:30 do 11:00.
Kdaj po pomoč?
Kadar je otrokovo ali mladostnikovo vsekodnevno delovanje dlje časa ovirano ali nenadoma spremenjeno (doma, v vrtcu, šoli, prostočasnih dejavnostih, v stikih z drugimi).
Kontakt
- 041 30 20 20
- 07 81 61 565
- cdzom@zd-sevnica.si.
Vstop v obravnavo predlagajo:
- otrokov izbrani zdravnik
- razvojni pediater
- starši
- svojci
- šole
- vrtci
- centri za socialno delo
- službe nujne medicinske pomoči
Strokovni tim CDZOM sestavljajo:
- Jerneja Košič, univ. dipl. psihologinja, specialistka klin. psihologije
- Nina Stopar, DMS, koordinatorka tima
- Ključevšek Anja, mag. psihologije, specializantka klinične psihologije
- Prah Ajda, magistra psihologije
- Nataša Umek, prof. defektologije, logopedinja
- Tjaša Strniša, mag. prof. specialne in rehabilitacijske pedagogike
- Ganc Povhe Anja, prof. specialne in rehabilitacijske pedagogike
- Nuša Černe, dipl. delovna terapevtka
- Suzana Lavrič, univ. dipl. socialna delavka
Potek obravnave:
Po uvodnem triažnem pogovoru, na katerega se lahko naročite brez napotne listine, boste pejeli datum za prvi pregled, ki bo namenjen opredelitvi težav in pripravi načrta obravnave ter usmeritev k enemu ali več strokovnjakom, ki delujejo v strokovnem timu CDZOM.