Cepljenje proti gripi v sezoni 2020/2021

V Zdravstvenem domu Sevnica v ponedeljek, 19. oktobra 2020, pričenjamo z izvajanjem cepljenja proti gripi.

Gripa je zelo nalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med prebivalci. Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila: ostanemo doma, če zbolimo in bi lahko imeli gripo; temeljito in pogosto si umivamo roke in si pri kihanju/kašljanju usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo ali kihamo/kašljamo v rokav. Najučinkovitejša zaščita pred gripo pa je vsakoletno cepljenje. Cepljenje proti gripi je koristno, saj ščiti tako pred boleznijo kot tudi pred morebitnimi zapleti, ki gripo spremljajo.

Cepljenje proti gripi je še zlasti priporočljivo za skupine z večjim tveganjem za težji potek ali zaplete gripe:

• za kronične bolnike,
  • za osebe, stare 65 let in več,
  • za majhne otroke (od 6 mesecev do 23 mesecev starosti),
  • za nosečnice;
  • ter za osebe z izjemno povečano telesno težo (ITM ≥40).

Za cepljenje se je potrebno predhodno naročiti po telefonu ali elektronski pošti v ambulanti izbranega osebnega zdravnika ali na telefonski številki 051 811 085 oz. 07/81 61 500.

Na cepljenje lahko pridejo le zdrave osebe, ki v zadnjih 14 dneh niso imele znakov respiratorne okužbe (povišana temperatura, kašelj, bolečine v grlu, žrelu, znaki prehlada, bolečine v mišicah), prav tako pa okužbe niso imele osebe, s katerimi živijo v istem gospodinjstvu.

Po predlogu Zakona o začasnih interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (PKP 5) je prostovoljno cepljenje proti gripi za vse zavarovane osebe pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.